O portalu

Czy jest prawo IT?

W zasadzie, kiedy jeszcze byłem na studiach, w żadnym razie nie był to przedmiot akademicki. Nadal nie jest to tzw. gałąź prawa, ponieważ nie ma jednolitej tzw. metody regulacji.

Jednak w związku z dynamicznym rozwojem branży IT ujawnił się kompleks typowych dla firm IT problemów i zakresów regulacji. W związku z tym rozwinęły się działy dużych firm prawniczych zajmujące się głównie prawem IT, a nawet wyłącznie w tak rozumianym prawie IT się specjalizujące kancelarie.

Software jest chroniony prawem autorskim. Tym samym dla wielu radców prawnych i adwokatów – w tym dla mnie – to właśnie akademicka specjalizacja w prawie autorskim opartym na prawie cywilnym jest punktem wyjścia do specjalizowania się w obsłudze firm branży IT, a zatem także w kompleksie typowych dla nich problemów i specyficznym dla nich zakresie regulacji.

Jakie to regulacje?

  • Jest coraz mniej usług w sferze IT, które nie wymagałyby przetwarzania danych osobowych. Tym samym regulacje z zakresu ochrony danych osobowych – wkrótce (jest 29 grudnia 2017 r.) – RODO – są typowym przedmiotem zainteresowania prawników specjalizujących się w prawie IT.
  • Wiele firm IT walczy o klienta w sferze publicznej wspierając coraz bardziej zinformatyzowaną administrację publiczną. Dlatego musimy znać prawo zamówień publicznych i umieć pomagać w tej walce, ale równie ważna jest także ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym.
  • W oparciu o IT rozwinęła się branża e-commerce. Regulowany w Polsce przede wszystkim ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną handel elektroniczny opiera się na konstrukcjach prawnych o krzyżującym się z prawem autorskim zakresie regulacji, np. jeśli chodzi o ramy prawne cachingu.
  • Internet nie funkcjonuje bez telekomunikacji, a ta pozwala także na rozwój współczesnych mediów. Stąd ustawa o radiofonii i telewizji, prawo prasowe, prawo telekomunikacyjne przynajmniej w niektórych zakresach nie mogą nam być obce,
  • Internet rzeczy (IoT) nie funkcjonuje w oderwaniu od rzeczy, a zatem regulacje prawne dotyczące tych rzeczy wchodzą w sferę prawa IT, np. rzeczy związanych z energetyką, chociażby farm wiatrowych, a w ostatnim czasie (jest marzec 2018 r.) w szczególności – ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych.

W sferze tych i zbliżonych do nich regulacji i związanych z nimi problemów firm IT porusza się tematyka tego bloga.

***

Blog jest pomyślany płaszczyzna informacji o prawie IT umożliwiająca dyskusję w tym zakresie. Nie stanowi usługi świadczonej drogą elektroniczną. Aktualnie (30 grudnia 2017 r.) nie umożliwia zawarcia umowy wyłącznie na odległość. Formularz kontaktowy nie służy do zawarcia umowy lub do rozpoczęcia świadczenia usługi drogą elektroniczną, lecz może mieć zastosowanie do różnych innych celów, np. nawiązania kontaktu naukowego w odniesieniu do moich publikacji, nawiązania kontaktu zawodowego w celu wymiany doświadczeń, nawiązaniu kontaktu w celu rozważenia możliwości i pól potencjalnej współpracy.

Strona została 4 stycznia 2018 r. sprawdzona przeze mnie z punktu widzenia korzystania z ciasteczek serwisem https://webcookies.org. Serwis wykazał, że strona nie korzysta z ciasteczek i przyznał jej kategorię „A” w trzystopniowej skali (A, B, C) „Privacy Impact Score”.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Download [67.08 KB]